Anglické školy | Přehledy jazykových škol a kurzů | Jazykové studium na imerzních jazykových školách

Go

Newsletter

Přihlašte se a buďte informování o nejnovějších nabídkách, recenzích a článcích

ILAC - TORONTO

CA Toronto - Kanada

  • 4.9167 Star Rating: Recommended
  • 4.9167 Star Rating: Recommended
  • 4.9167 Star Rating: Recommended
  • 4.9167 Star Rating: Recommended
  • half

12 recenze


Back to resultOhodnoťe své zážitky

Přečíst si podmínky recenzí


Zeptej se!


Potřebujete více informací?Zeptejte se prosím pomocí tohot formuláře. Studenstké centrum vám brzy odpoví.


Vyžádejte si brožuru.

Coche
Získejte ceník.

Požádejte je o telefonát.

Zjistěte si dostupnost.

Zapojte se do kurzu.


Je tato společnost zámořská?
Nebijte se, některý z jejich pracovníků jistě hovoří vaším jazykem.

Pokud ne, pokusí se vám porzumět. Jsou zvyklí hovořit s lidmi z celého světa a obvykle najdou cestu ke komunikaci.

Vaše jméno *
E-mail *
Tel.
Země *
Předmět *
Komu ILAC - TORONTO
Zpráva *
 
IP Address 54.144.9.111
* Povinná pole
focus5.jpg

Přehled školy


Akreditace


Akreditované školy jako ILAC jsou známé tím, že nabízejí vynikající výuku Angličtiny a vysoký standart vzdělávání, zárukou je také skvělé hodnocení od odborníků.

Více o
akreditacích čtěte zde.Členství v organizaci


Jsme členy mnoha organizací v oboru.Popis školy


ILAC nabízí vynikající lekce Angličtiny mezinárodním studentům z více než 70 zemí již 13 let.

Úspěšně naplňujeme naše heslo – být nejlepší ve výuce Angličtiny jako druhého jazyka a umístění na univerzitách v Kanadě. Pomáhá nám k tomu i naše moderní zařízení, přístup, a bezpečné i cenově dostupné ubytování.Přehled nabídky školy


Nabízíme skvělé zařízení pro naše studenty a jejich vzdělávání. Oba naše areály jsou v centru a mají ke všemu blízko. Nabízíme kampus v Torontu a Vancouveru.
↑Nahoru

Typ kurzu


Au pair programy
Bildungsurlaub
High School
Kurzy pro podnikání / řídící pracovníky
Kurzy jako příprava na vysokou školu
Kurzy jako příprava na zkoušku
Kurzy jeden ku jednomu
Kurzy Plus (sport, kultura, ..)
Kurzy učitelství
Kurzy univerzitního základu/nástupu
  Kurzy za speciálním účelem
Letní nebo táborové kurzy
Obecné a intenzivní kurzy
Prádzninové pobyty pro mladé
Prázdninové pobyty pro dospělé
Programy pracovních příležitostí
Programy pro seniory
Skupinové programy
Výuka jazyka přímo u učitele
Vysokoškolské kurzy

Popis kurzu a ceny


Nabízíme širokou škálu kurzů Angličtiny pro všechny úrovně. Pro více informací o kurzech, klikněte zde.Příprava na certifikáty a zkoušky


Jsme hrdi na to, že Vám můžeme nabídnout přípravu na zkoušku TOEFL a přípravné kurzy ke studiu na univerzitě. Pro více informací, klikněte zde.Národnosti studentů, průměrný věk a průměrný počet studentů ve třídě


U ILAC studují studenti u více než 70 zemí světa.


Zjistěte si více o našich
studentech.Aktivity


V ILAC věříme, že společenské aktivity jsou vynikající možností, jak se studenti zdokonalí v jazyce. Ale nejen to – pomůže to našim studentům najít si přátele z mnoha zemí, proto nabízíme každý den různé druhy aktivit.

Ubytování

↑Nahoru

Hotel/hostel
Kampus
Kurzy bez ubytování
Studenstká kolej
  U učitele doma
V bytě / apartmánu
V hostitelské rodině

Možnosti ubytování


Nabízíme dva způsoby ubytování pro naše student v ILAC – pobyt v rodině nebo v rezidenci.Vybavení pro handicapované studenty


Všechny naše učebny jsou zcela bezbariérové.Doprava z letiště / nádraží


ILAC nabízí bezpečnou a spolehlivou dopravu z a na letiště.Podpora víz


Většina zahraničních studentů potřebuje studijní vízum, chtějí-li studovat v Kanadě.

Pro více informací navštivte naše FAQ.
↑Nahoru

ILAC - TORONTO
920 Yonge Street
4th Floor
PSČ : M4W 3C7
Město : Toronto
Země : Canada

Tel. : +1 4169615151
Fax. : +1 4169615988
Website : http://www.ilac.com

Latest student review

Neumíte tento jazyk? Použijte GOOGLE Translate.

Iana K.

Poslal Iana K. (Kyev - Ukraine)

V srpen 2012 - Ukraine

The best school in Toronto

I have studied in ILAC during 3 months.It is a a great school with experienced teachers and friendly staff.ILAC has wide range of programs from general English to academic study.I have tried both.In my opinion the best teacher on the pre-advance level is Bob.We had a lot of role games,which tought me to speak fluently.The best teacher on the IELTS preparation program is Max.He gave me many important details,which helped me to pass exam.Finally,the best councelors are Cristina and Galina,who helped me all the time.Studying in ILAC was the best time in my life.

David .
  • 4 Star Rating: Recommended

Poslal David . ()

V srpen 2012

Holidays at ILAC

I was at ILAC Toronto for a month. The school facilities are nice. Teachers are very friendly and helpful. Homestay family was very nice and friendly too. My only problem was the distance from my homestay to ILAC, which was at least 45 minutes by public transport

Ana M.

Poslal Ana M. (Toronto - )

V srpen 2012

If you are going to Canada, you have to go to ILAC

My Experience at ILAC was just amazing, first I went there to improve my english with a 24 weeks course, after that I decided to extent my course for 16 weeks more. Being there gave me the opportunity to meet people from all over the world, while I was preparing myself with an excellent tool "A second language". Definitely my best life time experience, so far! I totally recommend it! :)

Ana clara L.

Poslal Ana clara L. (Sao Luis - Brazil)

V srpen 2012 - Brazil

ILAC

ILAC is a excelent school with a great structure and experienced teachers. It's a pleasure to study here!

Thiago V.

Poslal Thiago V. (Toronto - )

V srpen 2012

EXPERIENCE FOR LIFE

As a former ILAC Pre Degree student, I had the opportunity to reach an extraordinary level of English. With the techniques I learned at school, I was able to pass several Toronto College exams and prepare myself for my first job interviews in a new country.
In my job interviews, I was complimented on my English and Presentation skills & all that thanks to my classes at ILAC. I take this opportunity to thank this incredible school for teaching me not only English but also for giving me the necessary skills to live in an English speaking country.

Nadia K.

Poslal Nadia K. (Toronto - )

V srpen 2012

I learnt about ILAC during one of the workshops in Russia. Tatiana gave me all the information and encouraged me greatly!I studied in ILAC for two months preparing to go to Humber College. I had great time learning new things and lots of fun participating in activities offered by ILAC! The trips were amazing and all my friends in Canada are from ILAC. Most of my groupmates went to Humber and we continued to study together. ILAC really united us! Now I work and absolutely happy with my experience in Canada thanks to ILAC Family!

Marco B.

Poslal Marco B. (D.F. - Mexico)

V srpen 2012 - Mexico

ILAC the Best

Hi my name is Marco, im from Mexico City,I went to ILAC to learn English, and helped me a lot in my academic and personal life, for me ILAC was the most unique experiences, if you have the opportunity to go to ILAC, just take it don’t think about it….

Yuko Y.

Poslal Yuko Y. (Japan)

V srpen 2012 - Japan

GREAT EXPERIENCE

I studied at ILAC for a month. Time at ILAC helped me not only improving English, but also making my life in canada fantastic. Everyone at ILAC was so helpful. Whenever I had a problem, they were there for me. Teachers are also kind and very patient. They have a lot of experience dealing with international students which helped me improve my English faster. ILAC has activities almost everyday where students can make international friends. Activities are really fun and I could make the best friend in Canada. The experience that I had at ILAC is absolutely unforgettable.

Arda A.

Poslal Arda A. (Turkey)

V srpen 2012 - Turkey

Best Life Experience

Hi! My name is Arda from Turkey.
I studied University Pahway program at ILAC for 4 months. During this period, I made a lot of friends from all over the world and had wonderful moments with the social activities such as trips, parties and events...
Also, ILAC prepared me well to go to College and I took Human Resource Management at George Brown College. Now I work in Canada and everthing started with ILAC. Thanks to ILAC Family.

Jimmy B.

Poslal Jimmy B. (Toronto - )

V červenec 2012

Excellent place to learn and have fun

Hi, I am from Venezuela and went to ILAC to learn General English. I ended up taking 3 months of General English and 3 month of Academic Pathway which is a challenging program that prepared me to go to college. After that they helped me to enrol in Humber College for the Advertising and Graphic Design Program. I have to say everything I learned at ILAC helped me to successfully fulfill my career (I graduated with honours).
The friends I made at ILAC and the fun I had while learning there are some of the best experiences I ever had. I highly recommend it.

Clément P.

Poslal Clément P. (Nîmes - France)

V červenec 2012 - France

Great experience

hello my Clément I am 25 years old and I am from France. Curently in Toronto since February 2012, I did 4 months study in general English and actually I do 4 months Internship. This is a great experience linguistic first but personal as well. The school is amazing with an ideal location, beautifull infrastructure and performing staff. The city of Toronto is very good because multicultural , safe and people here are very friendly, perfect conditions for student who arrive with low knowledges in English because people make you confident. BYE

Alain D.

Poslal Alain D. (France)

V červenec 2012 - France

I had a Great time at ILAC !

I have been in ILAC for 3 months and have never been bored! The teachers are very good and I met lots of students from all around the world. My English has increased a lot since I arrived here, and the Cambridge tests every 2 weeks let you well appreciate your progress during your study period. The activities are great and you can participate every time you want, it is a very good way to meet new people. In addition, ILAC organizes at least one party each week, which is a lot of fun. Nightlife in Toronto is amazing, and I am happy that I well experimented it with my new friends. Moreover, I chose the homestay program and it really helped me to improve my English faster! I plan to go back in ILAC next year, as it was for me a fabulous experience!Mohlo bz Vás zajímat:
 
  EC TORONTO
ca Toronto
6 recenze