Anglické školy | Přehledy jazykových škol a kurzů | Jazykové studium na imerzních jazykových školách

Go

Newsletter

Přihlašte se a buďte informování o nejnovějších nabídkách, recenzích a článcích

LIDEN & DENZ LANGUAGE CENTRE ST.PETERSBURG

RU Petrohrad - Rusko

  • 5.0000 Star Rating: Recommended
  • 5.0000 Star Rating: Recommended
  • 5.0000 Star Rating: Recommended
  • 5.0000 Star Rating: Recommended
  • 5.0000 Star Rating: Recommended

14 recenze


Back to resultOhodnoťe své zážitky

Přečíst si podmínky recenzí


Nejnovější studentské přehledy, recenze, názory, doporučení a komentáře o svých jazykových kurzech v jazykové škole

Neumíte tento jazyk? Použijte GOOGLE Translate.

Julieta N.

Poslal Julieta N.

V únor 2013 - Russia

I've learned Russian at Liden & Denz Language Cent... Čtěte více

Jon C.

Poslal Jon C.

V únor 2012

As Liden and Denz is the school that provides Russ... Čtěte více

Didier P.

Poslal Didier P.

V červen 2010

I completed a 2 weeks beginner Russian language co... Čtěte více

self-access-centre.jpg

Přehled školy


Akreditace


Liden & Denz vPetrohradě a Moskvě jsou jediné dvě Ruské školy, které jsou členy Mezinárodní Asociace Jazykových center IALC (www.ialc.org) a Evropské Asociace Kvalitních Jazykových Služeb EAQUALS (www.eaquals.org).

Naše centra mají povolení od místní vlády působit jako soukromé školy nabízející Ruštinu jako cizí jayzk.


Členství v organizaci


Liden & Denz  má akreditaci mnoha mezinárodních organizací a je členem několika obchodních komor. 

Popis školy


Ať se rozhodnete studovat Ruštinu z jakéhokoliv důvodu, budete v dobré společnosti. Zájem o Puškina a Tolstého už dávno není jen výsadou univerzitního vzdělání. 

Jazykové centrum Liden & Denz v Petrohradě nabízí kurzy Ruštiny pro akademiky, obchodní společnosti i pro zájemce o rozšíření vzdělání.


Přehled nabídky školy


Naše škola v Petrohradě má vynikajécé polohu u Nevského Prospektu. Mezi Mikhailovským Zamkom (postaven Pavlem I, synem Kateřiny Veliké) a dvěma krásnými parky.  Škola se nachází v druhém patře historické budovy z 19. století a nabízí třináct velkých, světlých modern zařízených učeben. 

WiFi zdarma a jídelna jsou studentům k dispozici. Škola dále nabízí rezervaci výletů, divadelních představení a dalších.↑Nahoru

Typ kurzu


Au pair programy
Bildungsurlaub
High School
Kurzy pro podnikání / řídící pracovníky
Kurzy jako příprava na vysokou školu
Kurzy jako příprava na zkoušku
Kurzy jeden ku jednomu
Kurzy Plus (sport, kultura, ..)
Kurzy učitelství
Kurzy univerzitního základu/nástupu
  Kurzy za speciálním účelem
Letní nebo táborové kurzy
Obecné a intenzivní kurzy
Prádzninové pobyty pro mladé
Prázdninové pobyty pro dospělé
Programy pracovních příležitostí
Programy pro seniory
Skupinové programy
Výuka jazyka přímo u učitele
Vysokoškolské kurzy

Popis kurzu a ceny


Naše jazykové centrum se specializuje na krátké kurzy, skupiny i jednotlivce. Minimální délka skupinového kurzu (20 – 25 hodin týdně) jsou dva týdny a pro jednotlive (15, 20, 30 or 40 hodin týdně) – jeden celý týden. 

Každopádně délka kurzu se může libovolně měnit.


Příprava na certifikáty a zkoušky


Obě naše centra mají akreditace na přípravu I konání státní zkoužky TRKI (Zkouška Ruštiny jako cizího jazyka). TRKI je uznávaná Ruským Federálním Ministerstvem pro Vzdělávání a může být vykonána v jakémkoliv z našich zařízení.

Ka
ždý test se skládá z 5ti částí (písemných i ústních).

Národnosti studentů, průměrný věk a průměrný počet studentů ve třídě


Podle našeho výzkumu, průměrná věk studentů je během letního semestru 26 – 31 let.

Skupiny jsou maximálně po 12 studentech, průměrně je  6 studentů v kurzu.

Aktivity


V Liden & Denz kombinujeme intenzivní stadium s širokou škálou exkurzí a dalších kulturních aktivit.Ubytování

↑Nahoru

Hotel/hostel
Kampus
Kurzy bez ubytování
Studenstká kolej
  U učitele doma
V bytě / apartmánu
V hostitelské rodině

Vybavení pro handicapované studenty


Rusko má bohužel nedostatečné vybavení co se týče zdravotně postižených studentů. Proto doporučujeme konzultaci s naší školou, než se rozhodnete pro náš kurz.

Doprava z letiště / nádraží


Nabízíme dopravu zdarma z letiště, vlakového a autobusového nádraží zdarma, pokud si zároveň zarezervujete ubytování s Liden & Denz.

Podpora víz


Všichni turisté přijíždějící do Ruska potřebují vstupní vízum.


↑Nahoru

LIDEN & DENZ LANGUAGE CENTRE ST.PETERSBURG
Inzhenernaya Str., 6
PSČ : 191023
Město : Petrohrad
Země : Rusko

Tel. : ++7 8123340788
Website : http://www.maxlanguages.com/liden-denz-st-petersburgLatest student review

Neumíte tento jazyk? Použijte GOOGLE Translate.

Julieta N.

Poslal Julieta N. (St. Petersburg - Russia)

V únor 2013 - Russia

I've learned Russian at Liden & Denz Language Centre St. Petersburg for four weeks, doing an internship there at the same time. What impressed me first, was the friendly and kind staff, everybody trying to orientate and help me with everything I needed. Further I was very positively impressed by the level and the enthusiasm of the teachers at the school. They were not only doing their job with great professionalism, but they were highly motivated to improve my knowledge in Russian – which inevitably do happen! The Work & Study program at Liden & Denz was the perfect opportunity for me not only to
learn intensively Russian language, but also to have fun and spend some pleasant time
with the other students and teachers at the school.

Jon C.

Poslal Jon C. (Praha - Czech Republic)

V únor 2012 - Czech Republic

As Liden and Denz is the school that provides Russian Language Training for British Diplomats, I worked closely with the staff of Liden and Denz while posted to the British Consulate General in St Petersburg. The school has an excellent reputation with the expat community, and provides a full range of language courses from short courses to get to know the language, to teaching Russian to Ambassador's in Moscow. The staff and teachers are friendly and helpful, and the school ensure that not only do you learn Russian, but you also learn about Russia, with the many events that they arrange.

Didier P.

Poslal Didier P. (Paris - France)

V červen 2010 - France

I completed a 2 weeks beginner Russian language course at Liden & Denz St Petersburg centre - March/April 2010. The efficiency of the staff, the professionalism of the teacher and methodology - the kidness of my host family made my St P. stay and learning experience extremely positive. My personnal learning abililities in Russian language is like for Dancing: I am not gifted at all, but I love it. Most of all, Liden & Denz course, gave me the appetite to learn more about the language, the people, the history and the culture of THE largest country in this world! Didier (Paris)

Joanne O.

Poslal Joanne O. (St. Petersburg - Russia)

V květen 2010 - Russia

I did a one on one beginner level Russian course at Liden and Denz and found it to be the best language class I have ever had. I was taking another one on one class at the same time with a private tutor and did not get nearly as much out of it as I did out of the Liden and Denz class. I would highly recommend this school.

Lars B.

Poslal Lars B. (Germany)

V říjen 2009 - Germany

very good organisation, helpful and friendly service desk. And very pleasant accommodation!

Rosemary K.

Poslal Rosemary K. (Switzerland)

V říjen 2009 - Switzerland

Хорошие преподаватели и я научилась много новому

Walter B.

Poslal Walter B. (Saint-Petersburg - Russia)

V září 2009 - Russia

I was very satisfied with the professional level of the teachers. Also, the support staff were wonderful. They were very helpful, courteous and friendly. If I had a problem they could and did solve it. I was very surprised at the Russia methods of teaching. They are very, very different from American methods. Overall, I have really enjoyed my time at Liden & Denz. I would recommend this school to anyone who seriously want to learn Russian. Again the is outstanding. The teachers are all very professional and skilled. I hope I can continue my association with this school for many year. I am proud to say I am a student at Liden & Denz.

David H.

Poslal David H. (USA)

V září 2009 - USA

There are a lot of things to say about my overall impression of Liden & Denz school. Quality , hospitality, flexibility, a very through one on one program. Very skilled and qualified teachers that meet your goals and your needs. When I first came to Liden & Denz was in March of 2008 . I had never been to Russia before. I knew very little Russian and could not read the Russian alphabet, but now with the help of Liden & Denz I can read Russian very well with less then three months of intensive study, I feel I have a good foundation of Russia!! I have been to Saint Petersburg 3 times every time I have studied at Liden & Denz. I have always been amazed the quality and care that Liden & Denz puts into there students. My goal is to ultimately become fluent in Russian with the help of Liden & Denz I know this is diffidently not my last time to study at Liden & Denz, I know I will return to Russia to study here many time and time again!!

Anna M.

Poslal Anna M. (Sweden)

V srpen 2009 - Sweden

I started my studies at Liden & Denz in November 2008/ Before that I knew almost nothing about Russiam culture, life in the real Russia outside the Swedish media image, and I couldn't speak any Russian at all. Today "Piter" is like a home to me. I feel very comfortable in school, learning and making friends from all over the world. I try very hard not to think about that I have to go back to Sweden. Piter is my favourite city now, and living and studying here is an experience, not only educationally and culturally, but also an experience of personal growth.

Amha H.

Poslal Amha H. (Addis ababa - Ethiopia)

V srpen 2009 - Ethiopia

I have Joined liden and Denz in Moscow.I really had a great time.The teaching mechanism was so great that i become confident to speak to russians in my day to day life.I have a plan to continue my education in this high profile school

Anka L.

Poslal Anka L. (Zurich - Switzerland)

V červenec 2009 - Switzerland

Liden&Denz St. Petersburg is one of the best language schools I have been to. Professional teachers show you every day how to easy learn and practice the Russian language. Since St. Petersburg is also a very Eastern European city most of the people do not speak English. This means you have to learn Russian - FAST! ;) Living in a host family has its advantages too! The families are friendly, open-minded and love to show the real Russian way of life! ... Not all of the hosts are perfect but if you are willing to adapt some of their traditions and rules you will for sure have a good time. In addition, the city of St. Petersburg is amazing!! Especially in summer time when the White nights start and the whole city is not sleeping ;) I learned to speak Russian in St.Petersburg within 2 months (good level) and I would recommend it to everyone who wants to learn this *exotic* language...

Odpověď z LIDEN & DENZ LANGUAGE CENTRE ST.PETERSBURG :
Anka, Thank you very much for your feedback. We will be very glad to see you again at our centres.

Jonathan B.

Poslal Jonathan B. (Switzerland)

V červen 2009 - Switzerland

If you learn Russian at Liden & Denz, you will not only learn the language, but also see how it is to live in Russia. Living in a host family gives you the opportunity to experience the Russian way of life. You will learn fast, because you hear Russian language all the time and you also have to use the language. You will see your progress every day, by practice what you have learned. To study Russian in Russia is for sure a great experience.

Odpověď z LIDEN & DENZ LANGUAGE CENTRE ST.PETERSBURG :
Dear Jonathan, Thank you very much for you feedback. We hope that we will meet you again at one of our centre

David H.

Poslal David H. (USA)

V červen 2009 - USA

There are a lot of things to say about my overall impression of Liden & Denz school. Quality , hospitality, flexibility, a very through one on one program. Very skilled and qualified teachers that meet your goals and your needs.
When I first came to Liden & Denz was in March of 2008 . I had never been to Russia before. I knew very little Russian and could not read the Russian alphabet, but now with the help of Liden & Denz i can read Russian very well with less then three months of intensive study, I feel i have a good foundation of Russia!! I have been to Saint Petersburg 3 times every time I have studied at Liden & Denz. I have always been amazed the quality and care that Liden & Denz puts into there students. My goal is to ultimately become fluent in Russian with the help of Liden & Denz
I know this is diffidently not my last time to study at Liden & Denz, I know i will return to Russia to study here many time and time again!!

Robert H.

Poslal Robert H. (United Kingdom)

V červen 2009 - United Kingdom

After reviewing all the schools available to me to study Russian in St Petersburg I decided to choose Liden & Denz after learning of the school’s facilities, experience and reputation, and, I am happy to say, the school completely met my expectations and more.
I was slightly nervous and apprehensive about heading to Russian and felt that a school with a strong international intake of students would ease my transition and it was. The school is well furbished and equipped and has its own canteen which is a great place to meet with other students and socialize and reflect on the agonizing process of studying Russian.
At the beginning of my course, the prospect of successfully studying Russian seemed daunting and unobtainable but the classes, whilst being demanding, were engaging and supportive and ensured that I progressed rapidly. Living with a friendly host family who were more than happy to tolerate my clumsy, messy Russian has further helped my linguistic development.
In addition to the classes, the school organizes numerous cultural and social events every week, which ensure that when you first take plunge into the city you will be able to do so with other people in the same position as you. It also offers an opportunity to be fairly dependant on the school until you have enough confidence, or Russian competency, to boldly strut the streets of St Petersburg independently.
I thoroughly recommend Liden & Denz to anyone studying in St Petersburg, the city is a sumptuous slice of European culture and the school has complemented and enhanced my entire experience.Mohlo bz Vás zajímat: