Anglické školy | Přehledy jazykových škol a kurzů | Jazykové studium na imerzních jazykových školách

Go

Newsletter

Přihlašte se a buďte informování o nejnovějších nabídkách, recenzích a článcích

TANDEM SANTIAGO - ESCUELA DE IDIOMAS VIOLETA PARRA

CL Santiago - Chile

  • 4.9333 Star Rating: Recommended
  • 4.9333 Star Rating: Recommended
  • 4.9333 Star Rating: Recommended
  • 4.9333 Star Rating: Recommended
  • half

15 recenze


Back to resultOhodnoťe své zážitky

Přečíst si podmínky recenzí


Zeptej se!


Potřebujete více informací?Zeptejte se prosím pomocí tohot formuláře. Studenstké centrum vám brzy odpoví.


Vyžádejte si brožuru.

Coche
Získejte ceník.

Požádejte je o telefonát.

Zjistěte si dostupnost.

Zapojte se do kurzu.


Je tato společnost zámořská?
Nebijte se, některý z jejich pracovníků jistě hovoří vaším jazykem.

Pokud ne, pokusí se vám porzumět. Jsou zvyklí hovořit s lidmi z celého světa a obvykle najdou cestu ke komunikaci.

Vaše jméno *
E-mail *
Tel.
Země *
Předmět *
Komu TANDEM SANTIAGO - ESCUELA DE IDIOMAS VIOLETA PARRA
Zpráva *
 
IP Address 54.211.41.181
* Povinná pole
cafeteria 2.jpg

Přehled školy


Popis školy


Španělská škola Tandem Santiago byla založena roku 1992 pod jménem “Escuela de idiomas Violeta Parra”. Škola nabízí intenzivní kurzy Španělštiny pro skupiny a jednotlivce, ubytování různých kategorií, výlety a exkurze, to vše v přátelské a osobní atmosphere.

Vysoká úroveň kurzů Tandem Santiago byla oceněna na langugecourse.net jako vynikající každoročně od roku 2003. Od roku 2008 je škola oficiálním centrem zkoušek DELE “Diploma Español Lengua Extranjera” (DELE) organizovaných centrem Instituto Cervantes v Madridu.

Tandem Santiago je škola Španělštiny střední velikosti – ročně zde studuje průměrně600 studentů. Všichni naši lektoři jsou rodilí mluvčí s vysokoškolským vzděláním a specializují se na výuku Španělštiny jako cizího jazyka. Naším cílem je vytvořit živé interativní vztahy mezi učiteli a žáky. Přátelská atmosféra je zárukou rychlého procesu učení.
↑Nahoru

Typ kurzu


Au pair programy
Bildungsurlaub
High School
Kurzy pro podnikání / řídící pracovníky
Kurzy jako příprava na vysokou školu
Kurzy jako příprava na zkoušku
Kurzy jeden ku jednomu
Kurzy Plus (sport, kultura, ..)
Kurzy učitelství
Kurzy univerzitního základu/nástupu
  Kurzy za speciálním účelem
Letní nebo táborové kurzy
Obecné a intenzivní kurzy
Prádzninové pobyty pro mladé
Prázdninové pobyty pro dospělé
Programy pracovních příležitostí
Programy pro seniory
Skupinové programy
Výuka jazyka přímo u učitele
Vysokoškolské kurzy

Popis kurzu a ceny


Naše skupinová výuka je rozdělena na sedm úrovní po jednom týdnu. To zaručuje rychlý postup a málo opakování předešlých znalostí.

Nabízíme speciální moduly privátních lekcí Španělštiny, které můžete navštěvovat jako doplňkové kurzy v odpoledních hodinách. V naší nabídce jsou kurzy: Španělština pro právníky, lékařská Španělština a Španělština pro podnikatele. Dále nabízíme zajímavé moduly jako Španělština a víno, Španělština a lyžování a přípravný kurz na zkoušky DELE Diploma Español Lengua ExtranjeraAktivity


Každý týden nabízíme mnoho zajímavých aktivit. V pondělí začínáme uvítací party, v úterý pokračujeme společným obědem v místní restauraci, ve středu nabízíme vycházky na vinice a do muzeí. Ve čtvrtek je možné se seznámit s místními tradicemi či zajít do hospůdky. Dva dny v týdnu nabízíme kurzy Salsy.

O víkendech organizujeme výlety do And, národních parků a k horkým pramenům nebo na pobřeží Pacifiku. Rafting, jízda na koni nebo turistické výšlapy jsou take na programu stejně jako 2-3 denní výlety do La Serena a Elqui valley nebo k Pucónu a Villarrica vulkánu.

Pro studenty, kteří chtějí poznat vice než jednu zemi a zdokonalit se ve Špalěnštině nabízíme kombinované kurzy studia u Tandem Santiago a partnerské školy v Čile, Argentíně, Uruguay nebo Peru.

Spolupracujeme se školami Španělštiny v Buenos Aires, Kordóbě a Mendoze. Můžeme Vám též nabídnout studium na partnerské škole v Cuzco(Peru) nebo v Montevideu v Uruguay. Máte-li zájem o jinou kombinaci, neváhejte nás kontaktovat.

Ubytování

↑Nahoru

Hotel/hostel
Kampus
Kurzy bez ubytování
Studenstká kolej
  U učitele doma
V bytě / apartmánu
V hostitelské rodině
↑Nahoru

TANDEM SANTIAGO - ESCUELA DE IDIOMAS VIOLETA PARRA
c/ Triana 853
Providencia
PSČ : 7500671
Město : Santiago
Země : CHILE

Tel. : +56 2-2364241
Fax. : +56 2-2354481
Website : http://www.tandemsantiago.cl

Latest student review

Neumíte tento jazyk? Použijte GOOGLE Translate.

Regiane M.

Poslal Regiane M. (SAO PAULO - Brazil)

V září 2013 - Brazil

LOS MEJORES DÍAS DE 2013...

Mi experiência en Tandem fue fantastica, jamás olvidaré todas las cosas que vivi:
Las personas qué conocí, las bebidas qué probé (jajajaja Pisco), la simpatia y educación de todos qué mismo cuando no conseguia terminar las frases em español siempre habia uma persona para ayudarme, confiesso qué aún extraño mucho aqueles días. Creo que escribir uma pequeña poesia será La mejor manera para dilucidar o que senti, pero quiero que sepais qué yo no tengo lo mejor español del mundo aún, aunque yo He tenido La mejor profesora que ya conocí hasta hoy – Veronica.

Tandem
Miedo cuando llegué
Amor cuando la conocí
Añoranza cuando regresé
Y lagrimas cuando parti.
¿Como te voy olvidar?


Usando lãs palabras de Pablo Neruda:
“Confieso que He vivido...”

Besos!

Francesca G.

Poslal Francesca G. (Italy)

V září 2013 - Italy

Dos semanas ecelentes!

Me encontrè muy bien en Tandem Santiago desde el primer contacto para preguntar informaciones. Tuvo dos profesoras fantastica, muy atentas al nivel y al ritmo de la clase y que explicaban no solo la gramatica sino tambien hechos culturales y historicos sobre el pais donde estabamos. Voy a aconsejar definitivamente Tandem a los que me preguntaran de un buen curso en Santiago.

Jennie H.

Poslal Jennie H. (Baton Rouge - USA)

V září 2013 - USA

I can only recommend it!

I went to this school for two weeks and learned so much! It is organized really well--in the mornings they have courses for grammar and after lunch they have conversation courses. The classes were really small too! I only had 4 classmates in the grammar part and only 1 other classmate in the conversation course! My teachers were also amazing, motivating, and oftentimes, full of humor. (o: I highly recommend this school.

Tais S.

Poslal Tais S. (Sao Paulo - Brazil)

V září 2013 - Brazil

Perfecto

Soy brasileña y hice el curso de espanõl en Noviembre/12, y para mi fue una experiencia muy amable y con muchos conocimientos. Además, todas las personas y profesores de la escuela Tandem Santiago son profisionales de respecto y poseen paciencia con los alumnos estranjeros. No tuve cualquier problema en Chile y recomiendo la escuela para todos aquellos que desean aprender y/o practicar el español.

Nina T.

Poslal Nina T. (Berlin - Germany)

V srpen 2011 - Germany

MUY BONITO!!!

Hola amigos! I had a intensive Spanish course almost one year ago and I really recommend this school. Good location, funny and easy going teacher who are very interested in you and your life, nice ambience! You meet new people andof course you will learn spanish :) Thats my third time in Chile and I think about it, to do another course soon!! muchos saludos

Andrew B.

Poslal Andrew B. (USA)

V srpen 2011 - USA

Learn a new language, obtain a new soul!

Going the extra mile. If I had to explain Tandem Santiago in a short description, that would be it. Professional teachers, clean surroundings, reasonably priced, fantastic after class activities and meeting people from across the globe; no other school in Santiago comes close. Muchos gracias Tandem! You have changed my life!

Shigeru A.
  • 4 Star Rating: Recommended

Poslal Shigeru A. (Santiago - Chile)

V srpen 2011 - Chile

It is near station, and teachers are ok.

The school locates very near metro station.
Quality of teachers are ok, but I think it really depends.
They are friendly, and some of them are very good at teaching.
Bad part is that some of them are always late for school, and do not make up for it.
Odpověď z TANDEM SANTIAGO - ESCUELA DE IDIOMAS VIOLETA PARRA :
To make shure that teachers are making up the time they might start late it is important that the students tell the administration right from the start if this is not happening. All teachers are adviced to be punctual and in case of beeing late to make up the time the tuition started late. Thanks Shingeru for mentioning the point.

Daniel shigueo H.

Poslal Daniel shigueo H. (São Paulo - Brazil)

V srpen 2011 - Brazil

Excelent school, perfect city!

During my 2011 vacations I studied one month of Spanish course in Chile. Was one of my best experience on my life. Everyday I met new students, created real friends and really learned Spanish!

Nicole S.

Poslal Nicole S. (Switzerland)

V srpen 2011 - Switzerland

Great school, awesome teachers

I spent one month in June 2011 studying Spanish at Tandem Santiago. I enjoyed my stay a lot, the school staff is very friendly and you feel at home as from the first day on. The teachers are excellent and I learned a lot in the 4 weeks. There are lots of different levels. The school is very well organised and they put the students into the right levels. Also they have a good social program with different activities and weekend excursions. Over all I would definitely recomment this school to anyone!

Talita B.

Poslal Talita B. (Manaus - Brazil)

V srpen 2011 - Brazil

During my 2010 vacations I've decided to spend 2 (GREAT) weeks learning Spanish at Tandem Santiago. And my only regret was not been able to stay there longer. Easy location, great staff and teaching method and a wonderful opportunity to get to know people from all-around-the-world. Definitely, a valuable experience!

Runa J.

Poslal Runa J. (Norway)

V červenec 2011 - Norway

Tandem Santiago is an excellent school for foreigners with all levels of Spanish. I felt very welcomed and at home right away. All classes are in Spanish from the start and you get a workbook with plenty of opportunities to study at home. The teachers challenge you in both oral and written Spanish, and I experienced a lot of progress in the two weeks I was there. Their plentiful and diverse social program is what separates them from the other schools I’ve tried, it’s easy to meet new friends and get to know more of the city and the Chilean culture. I’m definitely going back on my next trip.

Carmen J.

Poslal Carmen J. (Switzerland)

V červenec 2011 - Switzerland

I liked Tandem a lot, as I had a great time there. People are friendly and it is like you were part of a family. Thursday night we could always meet up with local people in order to talk english and spanish. The school focus was mostly on oral exercises, which suited me.

Emanuelly S.

Poslal Emanuelly S. (Curitiba - Brazil)

V červenec 2011 - Brazil

Bueno, el idioma español para mi es fantástico, la cultura hispana, las canciones, la comida, todo me encanta! Soy enamorada por toda esta cultura!
Aprender español en Tanden Santiago fue una experiencia fantástica que yo nunca voy olvidarla. Los maestros son buenísimos, la escuela tiene una fantástica atmosfera, las personas son maravillosas... Echo de menos todos los momentos que pasé en Santiago estudiando en Tanden. Con toda seguridad, yo recomendo estudiar en Tanden!

Mayra W.

Poslal Mayra W. (Curitiba - Brazil)

V červenec 2011 - Brazil

Tandem Santiago es uns muy buena escuela de idiomas dónde se puede conocer mejor la lengua española y también la ciudad de Santiago. Los profesores y toda la equipo de la escuela están siempre listos para ayudar los alumnos en todas sus dudas. Los paseos culturales y todas las actividades realizadas en Tandem nos ayudan a conocer lel idioma y también personas de diversos países del mundo.

Franziska E.

Poslal Franziska E. (Germany)

V září 2010 - Germany

Great school to learn Spanish, get to know the Chilean culture and make new friends from all over the world!
I took both group and individual classes for several weeks at the school, took the DELE exam and very much enjoyed my student life at Tandem Santiago.
My teachers were all well experienced and motivated and the atmosphere was very friendly.
Also day trips on the weekends and other group activities are organised by the staff, which gave us the chance to get to know Santiago and it’s surroundings a bit further.Mohlo bz Vás zajímat: